Oh nee, IE...

We zien dat je Internet Explorer gebruikt, een oude en onveilige browser. Daardoor kunnen we je niet de mooie website voorschotelen die we zouden willen.

Je bent van harte welkom in elke andere browser zoals bijvoorbeeld Chrome, Firefox of Microsoft Edge. Wij wachten hier wel, tot zo!

Welkom bij Amphia
Patiënteninformatie

Zoeken

Met zo’n breed palet aan ziektebeelden, ontwikkel je je razendsnel
Hi, ik ben Jaap

Met zo’n breed palet aan ziektebeelden, ontwikkel je je razendsnel

Hi, ik ben Jaap

Wat doet een AIOS/ANIOS? En hoe word je dat? In een ziekenhuis werken natuurlijk veel artsen. Een deel van hen is medisch specialist. Zij zijn bijvoorbeeld oncoloog, gynaecoloog of chirurg. Andere artsen zijn in opleiding tot specialist, afgekort: AIOS. Een van hen is Jaap Schulte, die bezig is aan zijn tweede jaar als chirurg in opleiding. Hoe ziet de route eruit als je medisch specialist wilt worden? Wat doet een arts die niet in opleiding is tot specialist (ANIOS)? En wat vindt Jaap zo leuk aan zijn werk?

Studeren

Wie medisch specialist wil worden, heeft een lange weg te gaan. Jaap: ‘Die weg begint altijd met de universitaire opleiding Geneeskunde. Als je die hebt afgerond, ben je basisarts. Op dat moment heb je de keuze uit meerdere richtingen. Wil je buiten het ziekenhuis werken, bijvoorbeeld als huisarts? Of wil je je verder ontwikkelen tot medisch specialist in het ziekenhuis? Deze keuze bepaalt de vervolgstappen die je zet. Mij sprak chirurgie het meeste aan. Het is een breed vakgebied met veel verschillende ziektebeelden, waarbij je met jouw chirurgische vaardigheden mensen beter kan maken. Je hebt vaak te maken met acute situaties waarbij snel handelen en beslissingen nemen bepalend kunnen zijn voor het herstel van de patiënt. Dit maakt het een uitdagend vak waarbij je elke dag en bij iedere patiënt 100% gefocust moet zijn.’

Een opleidingsplek vinden

‘Tijdens de opleiding Geneeskunde loop je stage (coschappen) in het ziekenhuis. De coschappen helpen je om te ontdekken welk specialisme het beste bij je past. Ik werd tijdens het chirurgie-coschap echt gegrepen door dit vak. Om chirurg te kunnen worden moet je worden aangenomen voor een opleidingsplek, en die zijn schaars.
Om in aanmerking te komen moet je eerst voldoende ervaring hebben als ANIOS. Daarnaast moet je jezelf ook extra onderscheiden. Bijvoorbeeld door onderzoek te doen (tijdens een promotietraject) of door extra ervaring op te doen als ANIOS. Zelf ben ik begonnen als ANIOS-chirurgie in het Albert Schweitzer Ziekenhuis. Je eerst ANIOS-baan blijft je vaak het meest bij. Het kan soms erg spannend zijn, maar het is daarnaast ook ontzettend leuk om samen met je collega’s dezelfde ontwikkelingen door te maken. Later ben ik naar het Erasmus MC gegaan voor mijn tweede ANIOS-baan. En nu ben ik sinds 2024 werkzaam in het Amphia Ziekenhuis als chirurg in opleiding. Het Amphia is een groot perifeer ziekenhuis. Het aanbod van ziektebeelden loopt enorm uiteen dus er valt veel te leren. Perfect dus voor een beginnende arts om ervaring op te doen.

Het werk van de ANIOS

‘Als ANIOS voer je veel verschillende taken uit. Bij de chirurgie zorg je als ‘zaalarts’ dagelijks voor de patiënten op de verpleegafdeling die geopereerd zijn. Daarnaast werk je mee op de polikliniek. Je ziet patiënten met niet-urgente problemen of mensen die kleine operaties hebben ondergaan. Een andere taak van de ANIOS-chirurgie is werken op de Spoedeisende Hulp, waar je patiënten ziet met bijvoorbeeld wonden, botbreuken of buikpijn. Dan kom je, al dan niet met een ervaren collega, tot een diagnose en een behandelplan voor je patiënt. Het is hard werken en je werkdag kan soms hectisch verlopen.  Maar samen met je collega’s lukt het altijd om alle ballen in de lucht te houden’

De opleiding

‘Nadat je bent aangenomen voor de opleiding ga je van ANIOS naar AIOS en volg je de opleiding tot medisch specialist. De opleiding is een werken-leren constructie. Naast je werk volg je  gericht onderwijs en specifieke cursussen en workshops. Dit is per specialisme natuurlijk anders. Zo leer je als AIOS-chirurgie onder supervisie van een chirurg om te opereren. Als chirurg heb je veel verantwoordelijkheid: jij bent degene die de operatie uitvoert. Dit doe je samen met een team van verpleegkundigen en operatieassistenten, waarbij de chirurg vaak de leidende rol heeft. Dat betekent: altijd kalm blijven, duidelijke instructies geven en snel kunnen schakelen als het anders loopt dan verwacht. Je werkt ook veel samen met andere specialisten, zoals bijvoorbeeld de internist, Maag-Darm-Lever arts of radioloog. Dit vind ik één van de leuke aspecten aan het werken in een ziekenhuis.

Werken aan werkplezier en balans

‘Werken in het ziekenhuis is leuk en dankbaar. Je maakt heel wat mee en het zijn soms lange dagen. Daarom zijn cohesie en een positieve sfeer binnen de afdeling erg belangrijk. Dat is zeker voor arts-assistenten erg waardevol. Deze groep jonge dokters verzet veel werk in het ziekenhuis en er komt dagelijks heel wat op hun pad. Ik help daarom graag bij het organiseren van groepsactiviteiten om elkaar beter te leren kennen en samen stoom af te blazen. De vrijdagmiddagborrel is daar hét moment voor. Maar ook bijvoorbeeld een teambuildingactiviteit zoals escaperoom, sporten of soms zelfs een weekend weg. Naast mijn werk bij Amphia ben ik ook graag buiten in de natuur bezig met mijn vak. Ik trek dan met een backpack door afgelegen gebieden, bijvoorbeeld in Noorwegen of Schotland. Daarbij verdiep ik me in de Expeditie-geneeskunde, zodat ik later naast mijn baan als chirurg ook mee kan op expedities in het hooggebergte, op zeereizen of naar de poolstreken. Dan ben je op een heel andere manier met je vak bezig dan in een goed uitgeruste operatiekamer in Breda.’

Vacatures

Heeft dit verhaal je enthousiast gemaakt? Bekijk de vacatures. Wie weet zit jouw droombaan ertussen.

Bekijk alle vacatures

Toegankelijkheidsopties

Kies hieronder één van de functies om het gebruik van onze website gemakkelijker te maken.


Tekstgrootte:
100%

Hoog contrast:

Label